AKUSTICKÁ  EKOLOGIE  V  EKOŠKOLE  MĚCHOLUPY

Naše škola se zapojila do budování laboratoře akustické ekologie v rámci projektu „Přírodní laboratoř akustické ekologie a její využití v Ekoškole“. Projekt byl podpořen Ústeckým krajem. Cílem projektu bylo vybudování přírodní laboratoře zaměřené na problematiku Akustické ekologie. Byla vybudována laboratoř vybavená přírodními akustickými nástroji – Aeolská harfa, dřevěný xylofon, zvuky gongů, ladící struna, zurčící vodní pramen a upraveno okolí jako klidová relaxační oblast. V návaznosti na toto řešení byla zpracována hluková mapa okolí školy, obce a klidové oblasti. Žáci samostatně měřili hladiny akustického tlaku a zpracovávaly výsledky měření. Laboratoř je volně přístupná v prostorách rozsáhlé školní botanické zahrady a navazuje na ni jako její nedílná součást. Hluková mapa byla poskytnuta také obci k případným úpravám hlukového zatížení obce. Jde o změnu přístupu a myšlení účastníků projektu. Bude též umožněno školám z regionu navštívit toto výukové pracoviště, to vše za podpory studijních materiálů a lektorů z řad učitelů školy. Přínosem realizovaného projektu pro cílové skupiny je zjištění, že hluky a zvuky lze vnímat jako příjemné či nepříjemné pocity. Dalším přínosem je ekologizace myšlení v oblasti hluku a zvuku, existence nebezpečných hlukových oblastí v obci a klidová zóna v okolí školy. Žáci, rodiče i široké okolí mohou navštěvovat objekt realizace a využívat příjemných zvuků, které vytváří přírodní živly. Ve výuce ekologie a v Ekoškole žáci poznávají další možnosti poškozování a zlepšování životního prostředí a možnosti jeho ochrany. Realizovaný projekt je velkým přínosem pro regionální ekologickou problematiku. Ukazuje další možnosti využití zvuků v přírodním prostředí a možnosti zvukových aplikací ve výuce základní školy.

3. 12. 2013 Zobrazit méně